DictionaryForumContacts

   
A B C D E F G H I J K L M N Ö P R S T U V W Z   <<  >>
Terms for subject Environment (5907 entries)
talaj tlo
talaj sótartalom slanost tla (Mjerenje količine mineralne soli koja se nalazi u tlu. Mnoga polu-sušna i sušna područja prirodno su slana. Po definiciji to su područja znatnog nedostatka vode, gdje je evapotranspiracija veća od oborina. Tako, dok u vlažnim područjima ima dovoljno vode koja se procjeđuje kroz tlo i ispire topive materijale iz tla i stijena u rijeke, a time i u more, u pustinjama to nije slučaj. Zbog toga soli imaju tendenciju da se nagomilavaju)
talaj-ásványtan mineralogija tla (Proučavanje nastajanja, pojave, svojstava, sastava i razvrstavanja minerala prisutnih u tlu)
talajalakítás oblikovanje površine
talajalakulat reljefni oblik (Svaki fizički, prepoznatljiv oblik ili svojstvo Zemljine površine, koji ima karakterističan oblik i nastaje zbog prirodnih uzroka; to uključuje i glavne oblike, kao što su ravnina, plato i planina, i manje oblike, kao što je brdo, dolina, nagib, esker i dina. Svi oblici reljefa zajedno čine konfiguraciju površine Zemlje)
talajbiológia biologija tla (Proučavanje živih organizama, uglavnom mikroorganizama i mikro-beskralježnjaka koji žive u tlu, i koji su u velikoj mjeri odgovorni za procese razgradnje od vitalnog značaja za plodnost tla)
talajelemzés analiza tla (Upotreba brzih kemijskih analiza za određivanje stanja plodnosti tla. Upotrebljava se za identifikaciju hranjivih tvari ili tvari koje su prisutne bilo u nedovoljnim ili u prekomjernim količinama za optimalan rast biljaka. Analize se također upotrebljavaju za praćenje povećanja ili smanjenja plodnosti tla tijekom vremena)
talajerőforrás resurs tla
talajerőforrás tlo kao prirodni resurs
talajerőforrás tlo kao resurs
talajerózió erozija tla (Odvajanje i pomicanje gornjeg sloja tla ili materijala od kojeg se sastoji tlo iz gornjeg dijela profila, djelovanjem vjetra ili tekuće vode, posebno kao rezultat promjena izazvanih ljudskom aktivnošću, kao što su neprikladne ili loše obavljane poljoprivredne djelatnosti)
talajfelszín lezárás brtvljenje površine tla (Svaka aktivnost ili proces u kojem se površinska područja zemlje stisnu ili zatvore kako bi se spriječilo cijeđenje ili prolaz tekućine)
talajfolyamat proces u tlu (Glavni procesi u tlu su prirasti, gubici, prijenosi i preobrazbe organskih tvari, topljivih soli, karbonata, silikatnih glinenih minerala, seskvioksida (oksida s tri atoma kisika i dva atoma - ili radikala - neke druge tvari) i silicija. Prirasti se obično sastoje od dodataka organske tvari, te od kisika i vode kroz oksidaciju i hidrataciju, ali na nekim mjestima se sporo kontinuirano dodaju novi mineralni materijali na površini ili se iz podzemnih voda natalože topljivi materijali. Gubici su prisutni uglavnom kod materijala otopljenih ili suspendiranih u vodi koji se procjeđuju kroz profil ili otječu s površine)
talajfunkció funkcija tla (Glavna funkcija tla je sudjelovanje u procesima preobrazbe i migracije materijala koji se odvijaju u prirodnom okolišu o kojima ovisi funkcioniranje ekosustava. Najaktivniji sudionici u tim procesima su mikroorganizmi i beskralješnjaci, čije djelovanje, različite sorte, složene strukture i obilje točno odražavaju vrstu tla i njegove značajke, tako da su oni važni pokazatelji ekološke stabilnosti. Raznolikost organizama u tlu određuje njegov samoregulatorni kapacitet i kapacitet samočišćenja)
talajhasználat upotreba tla
talajhasználat korištenje tla (Funkcionalno korištenje tla za poljoprivredu, industriju ili stambene zgrade)
talajhasználati rendszer način upotrebe tla (Oblik upravljanja tlom i upotrebe tla)
talajjavítás poboljšavanje tla (Postupak zaštite tla od prekomjerne erozije i postupak poboljšanja plodnosti i produktivnosti tla)
talajkémia kemija tla (Proučavanje anorganskih i organskih komponenti tala i njihovih životnih ciklusa)
talajképesség sposobnost tla (Prikladnost tla za razne namjene, npr. Stalna proizvodnja kultiviranih usjeva, biljaka za ispašu i sl., ovisno o dubini, teksturi, vrstama minerala, slanosti, vrstama soli, kiselosti itd)