DictionaryForumContacts

   
A B C D E F G H I L M N O P Q R S T U V Z   <<  >>
Terms for subject Environment (6096 entries)
ecosistema insulare otočki ekosustav (Jedinstven, ali krhak i ranjivi ekosustavi s obzirom na činjenicu da se evolucija njihove flore i faune odvijala u relativnoj izolaciji. Mnogi udaljeni otoci imaju neke od najviše jedinstvenih flora u svijetu; neke imaju vrste biljaka i životinja koje se ne nalaze nigdje drugdje, koje su se razvile na specijaliziran način, zaštićene od žestoke konkurencije s kojom se vrste suočavaju na kopnu)
ecosistema litoraneo obalni ekosustav
ecosistema litoraneo obalni ekološki sustav (Morska okruženja omeđena granicom obalnog zemljišta (morskom obalom) i kontinentalnim šelfom (epikontinentalnim pojasom) 100-200 m ispod razine mora. U ekološkom smislu, obalne zone i zone u blizini obale redaju se iz plitkih dubina vode, pod utjecajem susjednih kopnenih masa i ulaza vode iz priobalnih rijeka i ušća, do granice epikontinentalnog pojasa, gdje prevladavaju oceanski procesi. Među jedinstvenim morskim ekološkim sustavima povezanim s obalnim i priobalnim vodenim masama prevladavaju zajednice morske trave (algi), koraljni grebeni i hladnija morska voda bogata hranjivim tvarima pod utjecajem vjetra pomiče se prema površini mora)
ecosistema marino morski ekološki sustav (Svaki morski okoliš, od ribnjaka do oceana, u kojem biljke i životinje međusobno djeluju s kemijskim i fizičkim obilježjima okoliša)
ecosistema montano planinski ekosustav (Ekosustavi koji se nalaze na visokim planinama, na niskim geografskim širinama. Planinski ekosustavi vrlo su ranjivi. Oni su sve osjetljiviji na eroziju tla, klizišta i brzi gubitak staništa i genetske raznolikosti. Rasprostranjeno siromaštvo i povećanje broja stanovnika na planinama imaju za posljedicu krčenje šuma, obradu marginalnih zemljišta, pretjeranu ispašu stoke, gubitak pokrova biomase i druge oblike degradacije okoliša. Budući da se ne zna mnogo o planinskim ekosustavima, program Agenda 21 je predložio osnivanje globalne baze podataka o planinama. To je nužno za pokretanje programa koji će pridonijeti održivom razvoju planinskih ekosustava. Prijedlozi su također usmjereni na promicanje razvoja razvođa rijeka i alternativnog zapošljavanja za osobe čiji opstanak je povezan s djelatnostima kojima se planine degradiraju)
ecosistema subtropicali suptropski ekosustav (Sustav u kojem je prisutna interakcija biološke zajednice i njezinoga neživog okoliša u regijama koje graniče s tropima ili regijama između tropskih i umjerenih područja)
ecosistema temperato ekosustav umjerenog pojasa (Sustav međusobnog djelovanja biološke zajednice i njezinog neživog okoliša u regijama s umjerenom klimom ili koje su s njima povezane, posrednik između tropske i polarne zone i koji ima različita topla do vruća ljeta i hladna zimska razdoblja)
ecosistema terrestre kopneni ekosustav (Svaki zemaljski okoliš, od malih do velikih, u kojima biljke i životinje uzajamno djeluju na kemijska i fizička obilježja okoliša)
ecosistema tropicale tropski ekosustav (Sustav međusobnog djelovanja biološke zajednice i njezinoga neživog okoliša u kopnu i vodi ekvatorske regije između sjeverne obratnice i južne obratnice)
ecosistema urbano urbani ekosustav
ecosistema urbano gradski ekosustav (Gradovi i mjesta koja se promatraju kao ekosustavi, koji imaju ulazne veličine materije i energije, recikliranje unutar sustava, te proizvedenu materiju i energiju koja odlazi u okoliš)
ecosistemi polari polarni ekosustav (Međusobno djelovanje sustava bioloških zajednica i njihovih neživih okoliša, u okolici koja se nalazi u regijama u kojima je temperatura zraka uvijek ispod 10° C, obično na Sjevernom i Južnom polu i u njihovoj blizini)
ecosviluppo ekološki razvoj (1. Konzervativni razvoj temeljen na dugoročnoj optimalizaciji resursa biosfere. 2. Pristup razvoju putem racionalnog korištenja prirodnih resursa s pomoću odgovarajuće tehnologije i sustava proizvodnje koji uzimaju u obzir i osiguravaju očuvanje prirode)
ecotipo ekotip (Vrste koje imaju osobite značajke koje im omogućuju da žive u određenom staništu)
ecotossicità ekotoksičnost (Kvaliteta nekih tvari ili pripravaka koji predstavljaju ili mogu predstavljati neposredne ili odgođene rizike za jedan ili više sektora u okolišu)
ecotossicologia ekotoksikologija (Znanost koje se bavi štetnim učincima kemikalija, fizikalnih sredstava i prirodnih proizvoda na populaciju i zajednice i biljke, životinje i ljudska bića)
ecoturismo ekoturizam
ecoturismo ekološki turizam (Izleti u relativno netaknute zemlje, što je turistu obećanje da će imati priliku promatrati neobičan biljni i životinjski svijet i život u divljini te autohtone stanovnike. Turistička djelatnost, u pokušaju da prodaje pustolovinu i autentičnost onim putnicima kojima je dosta "civilizacije", promiče putovanja u sredine bez suvremene tehnologije. Unutarnja kontradikcija ekoturizma je promicanje djevičanskih – netaknutih – zemalja, koje odmah postanu dotaknute rukom turizma)
ecozona ekološko područje
ecozona ekozona (Široko geografsko područje u kojem se nalaze specifični klimatski obrasci, oceanski uvjeti, vrste krajolika i vrste biljaka i životinja)