DictionaryForumContacts

   
A B D E F G I J K L M N O P Q R S T U V W X Ċ Ħ Ż   <<  >>
Terms for subject Environment (11156 entries)
deċiżjoni provviżorja začasna odločitev
definizzjoni tal-miri določanje ciljev (Osnovanje oziroma določanje okoljskih namenov in ciljev)
defoljazzjoni odpadanje listja/iglic
defoljazzjoni defoliacija (1. Odpadanje listja z rastlin, ki ga povzroči uporaba herbicidov, npr, agens orange, diuron, triazini, ki vsi preprečujejo proces fotosinteze. Uporaba defoliantov, npr. v Vietnamu ali na posekah v džungli, ki so namenjene kmetijski obdelavi, lahko permanentno uniči tropske gozdove. Ko je enkrat odstranjeno listje dreves, je prst izpostavljena eroziji, dragocene hranila pa so hitro izprana. 2. Uničevanje (območja džungle, gozdov, itd) tako s kemičnimi razpršili, kot z zažigalnimi bombami zato, da sovražne čete ali gverilci izgubijo kritje)
deforestazzjoni izsekavanje
deforestazzjoni krčenje gozdov
deforestazzjoni krčenje gozdov (Poseka gozda in podrasti, da se poveča območja orne zemlje ali, da se uporabi les za gradnjo ali v industriji. Gozd in podrast imata veliko sposobnost zadrževati velike količine vode, tako preprečujeta odtekanje deževnice)
deforestazzjoni golosek (Stalna poseka na gozdnatem območju. Na strmih pobočjih lahko to pelje do močne erozije zemlje, posebej kjer sezone močnega deževja ali topljenje snega na višjih področjih pripelje do nenadnih močnih vodnih tokov. V vlažnih tropih lahko privede do izpuščanja ogljikovega dioksida iz zemlje)
deforestazzjoni tropikali krčenje tropskih gozdov
degassifikazzjoni tal-iskart odplinjevanje odpadkov (Odstranjevanje plinastih sestavin iz odpadkov)
degassifikazzjoni tal-landfill odplinjevanje deponije (Plin, ki nastaja na odlagališčih odpadkov, je zelo nevaren, saj je metan zelo eksploziven. Zato je potrebno na vseh delujočih odlagališčih odpadkov vršiti nadzor nad njim, bodisi z aktivnim ali/in pasivnim prezračevanjem, še posebno na zelo globokih odlagališčih. Obstaja način prezračevanja tako za plitva kot za globoka odlagališča odpadkov)
degradabbiltà razgradljivost (Zmožnost, da se nekaj kemično ali biološko razkroji)
deklorurazzjoni dekloriranje (Odstranitev klora iz neke snovi)
dekompożizzjoni razpad (Bolj ali manj stalen razpad molekule na enostavnejše molekule ali atome)
dekontaminazzjoni dekontaminacija (Odstranitev ali nevtralizacija kemične, biološke ali radioaktivne kontaminacije z osebe, objekta ali območja)
dekontaminazzjoni kimika kemična dekontaminacija (Odstranitev kemičnih snovi iz zgradbe, vodovoda, človekove obleke, ipd)
dekontaminazzjoni radjuattiva radioaktivna dekontaminacija (Odstranitev radioaktivne kontaminacije, ki je odložena na površju ali ki se je razširila po delovišču. Sem sodi tudi osebna dekontaminacija. Dekontaminacijske metode imajo dva osnovna načina, strojnega in kemičnega)
dekontaminazzjoni tal-ħamrija dekontaminacija tal (Tehnologije za odstranjevanje PCB-jev, PAF, pesticidov in splošneje organskih zmesi s fizikalnimi, kemičnimi in biološkimi obdelavami)
delinkwenza prestopništvo
delta delta (Delta je velika, pahljačasta tvorba v pokrajini, oz. na nizko ležečih ravnicah, ki je nastala z vrsto nalaganj plasti rečnih usedlin, spranih od zgornjega toka do ustja nekaterih rek, npr. Nil, Mississippi in Ganges. S hranili bogate usedline je reka odložila pred ali na točki, kjer se izlije v morje. Delte nastanejo, ko reke odlagajo usedline hitreje, kot jih lahko odplavijo morski tokovi. Privlačnost rečnih delt je spoznal že pračlovek, saj je bilo tam bogato živalstvo in rastlinstvo. Kasneje so naravni vodni kanali omogočali plovbo in trgovino ter odprli dostop do notranjosti. Delte so zelo rodovitna in velikokrat gosto poseljena območja. Za te naselbine obstaja velika nevarnost poplav zaradi dviga morske gladine)