DictionaryForumContacts

   
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z   <<  >>
Terms for subject Environment (6497 entries)
biofüüsika biofizika (Hibridna znanost koja primjenjuje fizikalna načela i metode pri proučavanju i objašnjavanju strukture živih organizama i mehanike životnih procesa)
biogaas bioplin (Plin s velikim sadržajem metana, koji se proizvodi fermentacijom životinjskog izmeta, ljudskih fekalija ili ostataka usjeva u nepropusnom spremniku. Upotrebljava se kao pogonsko gorivo, za peći za grijanje, rasvjetna tijela, za pogon manjih strojeva i za proizvodnju električne struje. Ostaci proizvodnje bioplina upotrebljavaju se za organsko gnojivo slabije kvalitete. Goriva iz bioplina obično ne uzrokuju nikakvo onečišćenje atmosfere, i, budući da se dobivaju iz obnovljivih izvora energije, imaju velike mogućnosti upotrebe u budućnosti)
bioindikaator biomarker
bioindikaator biološki pokazatelj
biokeemia biokemija (Proučavanje kemijskih tvari koje se pojavljuju u živim organizmima, te reakcija i metoda za utvrđivanje tih tvari)
biokeemiline aine biokemijska tvar (Kemijske tvari koje se pojavljuju kod životinja, mikroorganizama i biljaka)
biokeemiline hapnikutarve biološka potražnja kisika (Količina kisika potrebna za biokemijsku oksidaciju u jediničnom volumenu vode pri određenoj temperaturi i u određenom trajanju. BPK je indeks stupnja organskog onečišćenja u vodi)
biokeemiline meetod biokemijska metoda (Metoda koja se zasniva na korištenju biokemijskog mehanizma, npr. svaka kemijska reakcija ili niz reakcija, obično katalizirana enzimom, koja proizvodi određeni fiziološki učinak u živom organizmu)
biokeemiline protsess biokemijski proces (Kemijski procesi koji se odvijaju u živim organizmima)
bioklimatoloogia bioklimatologija (Proučavanje klime u odnosu prema fauni i flori)
biokütus biogorivo (Plinovito, tekuće ili kruto gorivo koje ima energetsku vrijednost dobivenu iz biološkog izvora. Organska tvar koja tvori žive organizme pruža potencijalni izvor energije koji se počinje eksploatirati kako bi se osigurao izvor energije za sve veću potražnju za energijom u svijetu. Primjer biogoriva je repičino ulje, koje se može iskorištavati umjesto dizelskog goriva u izmijenjenim motorima. Metil ester ovog ulja, metil ester uljane repice (RME), može se iskorištavati u neizmijenjenom dizel motoru, a ponekad ga nazivaju biodizelom. Ostala biogoriva su bioplin i gasohol)
biolagundatavus biorazgradljivost (Stupanj u kojem bakterije i gljivice mogu razgraditi neku tvar ili do kojeg neka tvar pod djelovanjem bakterija i gljivica može istruliti. Implicira se da ostaci raspadanja takve tvari nisu toksični. To je jedna od najviše obmanjujućih tvrdnji proizvođača, budući da kupci često pretpostavljaju da je biorazgradljiv proizvod neškodljiv. Za raspadanje nekih štetnih tvari potrebno je mnogo duže vrijeme da se razgrade nego za druge, i proizvod za vrijeme truljenja može nanositi štetu u okolišu. Biorazgradljivost može biti i nepotpuna, i ponekad u okolišu ostavlja otpatke ili taloge koji su štetniji nego izvorna tvar. Nakupljanje nebiorazgradljivih (ili slabo biorazgradljivih) tvari u okolišu, kao što su neki biocidi, može izazvati ozbiljne probleme)
bioloogia znanost o životu (Znanost koja se temelji na živim organizmima)
bioloogia biologija (Segment prirodnih znanosti koji se bavi proučavanjem života i živih organizama)
bioloogiline areng biološki razvoj (Rast živih organizama)
bioloogiline kahjuritõrje biološko suzbijanje štetnika (Svaki živi organizam koji se postavlja ili unosi u okoliš s namjenom da djeluje kao pesticid protiv drugog organizma koji se smatra štetnikom)
bioloogiline kaitseala biološki rezervat (Kopneno i/ili vodeno područje određeno da ima zaštićeni status u svrhu očuvanja određenih bioloških obilježja. Rezervatima se upravlja ponajprije kako bi se zaštitile i očuvale te značajke i kako bi se pružile mogućnosti za istraživanje problema koji prate upravljanje prirodnim znamenitostima, kao i raslinjem i životinjskim populacijama. Obično se donose pravilnici kojima se kontrolira pristup javnosti i uznemiravanje)
bioloogiline lagunemine biorazgradnja (Razgradnja tvari pomoću mikroorganizama)
bioloogiline metsakaitseala šumski biološki rezervat (Šumska područja koja su zaštićena i koja se čuvaju od krčenja šuma zbog krhkosti njegovih ekosustava, i jer oni pružaju staništa za stotine vrsta biljaka i životinja)
bioloogiline mitmekesisus biološka raznolikost